Svazek obcí se sešel naposledy

Poslední jednání Svazku obcí v regionu Krušných hor bylo tak trochu slavností. Starostové se v aktuálním složení setkali naposledy. Po komunálních volbách se složení členské schůze změní. Na programu měli starostové mimo jiné rozpočet SORKH pro příští rok, aktuálně probíhající projekty svazku nebo situaci horské školy v Hoře Svaté Kateřiny.
Hostitelkou posledního jednání SORKH byla starostka Hory Svaté Kateřiny Hana Řebíková. Ta nejprve představila novinky z obce starostům. „Podařilo se nám dokončit projekt realizace energetických úspor na základní škole a tělocvičně, získat dotace na komunikace a opravit komunikaci v Rudolicích a na náměstí. Základní škola dostala nové sociální zařízení. Pustili jsme se do opravy bytového fondu. Město má v současné době 56 nájemních bytů a daří se nám tento bytový fond udržovat v pořádku, což není jednoduché. Připravujeme projekt na vybudování šesti sociálních bytů. Z čeho mám velkou radost, je, že se nám podařilo zprovoznit a znovu otevřít Mikulášskou štolu, což je velká turistická atrakce,“ představila ty nejzákladnější novinky ve městě starostka. V dalším jednání členská schůze schválila rozpočet SORKH pro rok 2019 jako schodkový na straně příjmů ve výši 151 tisíc korun, na straně výdajů 336 tisíc korun. Místopředsedkyně SORKH Kamila Bláhová informovala o průběhu druhé schůze Pracovní skupiny k vymezení trasy ropovodu Družba v úseku DV5 Litvínov – hranice ČR/SRN. Starostové dále schválili nové webové stránky SORKH, které by měly být zprovozněny do konce letošního roku. Vyslechli si informaci ředitelky základní školy v Hoře Svaté Kateřiny Jitky Novákové o jednání o finanční pomoci Ústeckého kraje škole, která byla zřízena na výjimku, a nemá tudíž zákonný nárok na některé finanční dotace od kraje. Problémem financování školy se bude SORKH zabývat na svém dalším jednání. „Škola musí mít podporu Svazku obcí v regionu Krušných hor stejně jako ostatní školy, které jsou zřízeny na výjimku obcí. Ústecký kraj by měl iniciovat legislativní změny v jejich financování. Svazek by k tomu měl vyzvat kraj na jednání Zastupitelstva Ústeckého kraje,“ uvedl Petr Červenka. Se stejnými problémy se potýká také škola v Louce u Litvínova a Lomu. Starostové horských obcí se shodli na podpoře školy v Hoře Svaté Kateřiny pro nejbližší rok. „Z dlouhodobého hlediska je ale tato situace neudržitelná. Pokud by Hora Svaté Kateřiny kvůli nedostatku financí školu zavřela, neměly by děti kam chodit. Dojezdová vzdálenost například z Brandova do Litvínova je neúnosná, děti by jezdily i hodinu jednu cestu. Litvínovské základní školy navíc nemají dostatečnou kapacitu, aby naše děti pobraly. Horská škola prostě dál fungovat musí, je jen potřeba, aby si to uvědomil i kraj,“ konstatoval předseda SORKH David Kádner. Na závěr poslední členské schůze pozvala starostka Hana Řebíková kolegy starosty na prohlídku Mikulášské štoly.

Mikulášká štola v Hoře Svaté Kateřiny

Již v dávném středověku ukrývaly Krušné hory bohatství v podobě stříbra a mědi. Lidé v touze po bohatství skály dobývali a zanechali po sobě důlní díla, která i v dnešní době berou dech. Jedním z nich je Mikulášská štola v Hoře Svaté Kateřiny. Největší a nejznámější štola v Krušných horách je stále obestřena tajemstvím, které dosud nebylo objeveno. Jedna pověst dokonce říká, že skrývá ztracenou Jantarovou komnatu a poklady ukryté německými vojsky za 2. světové války. Nyní je štola otevřena veřejnosti. Těšit se můžete na 420 m dlouhé chodby, nasvícené části nejzajímavějších míst a průvodce, který vás seznámí s labyrintem chodeb a zavede vás k 32 m hluboké tůni. Právě zde se setkávaly všechny chodby. Ne nadarmo starousedlíci tvrdí, že je jejich hora provrtaná jako ementál. Prohlídka je nenáročná, vhodná pro všechny.

Zavítat můžete v sobotu a neděli od 9:00 – 12:00 a 14:00 – 17:00 hod. nebo po domluvě s průvodcem Josefem Sochorem na tel.: 728 633 530. Prohlídky jsou po skupinkách 6 – 10 lidí, a to z důvodu bezpečnosti. Doporučujeme pevnou obuv a teplejší oblečení. Vstupné: Dospělí 50,– Kč / Děti 6 – 18 let 20,– Kč.